Spójrz na swoje nawyki i odpowiedz sobie kim jesteś.

Spójrz na swoje nawyki i odpowiedz sobie kim jesteś.
- Nie lubię wcześnie wstawać ani słuchać rozkazów.
- Jak chcesz dać sobie radę w życiu?
- Nie wiem.

Bukowski, "Z szynką raz!"

Jest coś, co każdego dnia, niezależnie od naszego samopoczucia, warunków zewnętrznych czy nastroju, steruje naszym życiem. To nasze nawyki. Często nie zdajemy sobie sprawy z ich ogromnej siły, a jednak to one decydują o tym, kim jesteśmy i kim będziemy.

Mózgowy autopilot

Nawyki to nasz mózgowy autopilot. Działają na zasadzie "zrób to, co zawsze robisz". To one pozwalają nam zrobić poranną kawę z zamkniętymi oczami, to one sprawiają, że łapiemy się za telefon, kiedy tylko poczujemy nudę. To one sprawiają, że mimo początkowych trudności, po pewnym czasie bieganie czy medytacja stają się czymś naturalnym. Oni również odpowiadają za formułowanie destrukcyjnych nawyków, takich jak zarywanie nocy z Netflixem, sięganie po wino po stresującym dniu, czy jedzenie cukru dla pocieszenia.

Neurobiologia nawyków

Ale dlaczego tak jest? Dlaczego nasz mózg tak bardzo "kocha" nawyki? Otóż, wszystko zaczyna się od neurobiologii.

Nasz mózg jest wyjątkowo energooszczędny. Używa zaledwie 20% całej energii naszego ciała, a jednocześnie jest odpowiedzialny za wszystkie nasze myśli, uczucia i działania. Dlatego zawsze szuka sposobów na oszczędzanie energii. A nawyki to idealne narzędzie do tego.

Gdy coś robimy po raz pierwszy, nasz mózg musi pracować na pełnych obrotach. Musi skoordynować wszystkie nasze zmysły, przetworzyć informacje i zdecydować, jak zareagować. Jednak gdy robimy coś wielokrotnie, nasz mózg "uczy się" tego działania i zaczyna je automatyzować. To jest właśnie moment, kiedy powstaje nawyk.

Nawyki jako neurologiczne skróty

Nawyki to nasze neurologiczne skróty. Dzięki nim możemy robić wiele rzeczy niemalże automatycznie, bez świadomej kontroli. Dzięki temu nasz mózg może skupić się na innych, bardziej skomplikowanych zadaniach.

Myśli, przekonania i emocje jako nawyki

Ale co ważne, nawyki to nie tylko automatyczne działania. To również nasze myśli, przekonania, a nawet emocje. Każda myśl, którą często powtarzamy, staje się naszym nawykiem. Każda emocja, której doświadczamy regularnie, staje się naszą "drugą naturą".

Zmiana nawyków - klucz do wszystkiego

Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ nasze nawyki kształtują naszą rzeczywistość. To one decydują, jak reagujemy na wyzwania, jakie decyzje podejmujemy, a nawet jak się czujemy. To tak zwany mindset, a to jest klucz do wszystkiego.

Każdy nawyk, niezależnie od jego siły, może zostać zmieniony. Wszystko, czego potrzebujesz, to świadomość, determinacja i konsekwencja. Chodzi o to, jak je wdrożyć, aby stały się one częścią naszego życia i sprawiały nam radość. Kiedyś wracałam o szóstej rano, mijając osoby, które zaczynały dzień od porannego biegania. Teraz dumnie i wdzięcznie dołączyłam do ich grona.

“Albo sam pozmieniasz życie, albo życie Cię pozmienia” - Sokół

Rozumienie i modyfikacja nawyków to nie jest tylko moda czy chwilowa fascynacja. To fundament, na którym budujemy strukturę naszego życia, to podstawa, od której zależy, czy nasza życiowa podróż będzie pełna spełnienia, czy też niekończącym się ciągiem niezrealizowanych postanowień i zawiedzionych nadziei.

Zapraszam Cię do regularnego odwiedzania tego miejsca, gdzie będziemy wspólnie eksplorować labirynty ludzkiej psychiki, uczyć się, jak zbudować solidny fundament pod lepszą wersję siebie, i odkrywać, że zmiana, choć bywa trudna, jest najbardziej ekscytującą przygodą, na jaką możemy się zdecydować.

Bo przecież, jak dobrze wiesz, nie o to chodzi, by biec przez życie, goniąc za kolejnymi must-have'ami czy udowadniać światu, że mamy wszystko pod kontrolą. Chodzi o to, by zrozumieć, co naprawdę nakręca nasze wewnętrzne zegary i jak możemy delikatnie, ale zdecydowanie, przestawić wskazówki, by czas, który płynie przez nasze dłonie, był naprawdę nasz, pełen i autentyczny.

Możesz też zapisać się do mojego Newslettera, gdzie z dala od schematyczności i powierzchownych porad, będę dzielić się z Tobą przemyśleniami, inspiracjami i konkretnymi narzędziami, które pozwolą Ci nie tylko zrozumieć, ale i zmienić Twoje największe życiowe przeszkody.